گوسفند نژاد کالیفرنیا وریجیتد موتانت (California Variegated Mutant)

تاریخچه و پراکنش

گوسفند نژاد سی وی ام از نژاد رملدال به وجود آمده است. گوسفندان رملدال، خالص و سفید بودند تا این که در سال ۱۹۶۰ میلادی در گله ی گوسفندان رملدال یک بره ی ماده ی رنگی و چند سال بعد بره ی نر رنگی دیده شد. از آمیزش این دو گوسفند رنگی نژاد رمل دال، گوسفند نژاد سی وی ام پایه گذاری شد. گوسفندان نسل بعد رنگی بودند و پس از چند نسلی آمیزش، گوسفندان امروزی به وجود آمدند. دلیل برتری نژاد سی وی ام نسبت به نژاد رملدال، آسان زایی، دو قلو زایی و کیفیت بالای پشم بود.

طی ۱۵ سال به جز گوسفندان دارای توان ژنتیکی بالا، هیچ گوسفندی از این نژاد فروخته نشد. از آن زمان تا به حال، این نژاد در کالیفرنیا به صورت خالصی نگه داری می شود، ولی در نقاط دیگر با نژاد هایی مانند رامبویه، لینکلن، پلی پی، سافولک و نژادهای دیگر آمیزش داده شده است.

 خصوصیات ظاهری

این گوسفند صورتی سفید و بدن و پشم های نرمی دارد. بعضی اوقات روی پیشانی آن ها نیز پشم دیده می شود. دارای اندامی درشت، استخوان بندی خوب، کمر راست و کشیده و ماهیچه های قوی است. گوش هایی متوسط، گزدن و شانه های صاف و اندام های حرکتی قوی با طول متوسط دارد و رنگ سم ها سیاه است. میانگین وزن قوچ های بالغ ۳۴ تا ۹۰ کیلوگرم و میانگین وزن میش ها ۵۴ تا ۶۸ کیلوگرم است. میش ها مادران خوبی هستند و طول عمر زیادی دارند و میزان آسان زایی و دوقلو زایی آن ها بالاست. اگر میش ها در کنار قوچ ها باشند، در هنگام شیر دهی هم می توانند زایش کنند.

رنگ بدن این گوسفند متنوع و شامل رنگ های خاکستری تیره، سیاه، قهوه ای و خال خالی است. پشم این نژاد کیفیت خوبی دارد. میانگین سالانه ی تولید پشم آن ۳/۶ کیلوگرم است. طول پشم در ۱۲ ماهگی به ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر می رسد.

instagram animalha instagram animalha telegram animalha

مجوزها

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی