گوسفند نژاد بلوچی

تاریخچه

در رابطه با تاریخچه پروش و پیدایش گوسفند بلوچی اطلاعات مستندی موجود نیست، ولی ایجاد بیش از ۲۹ درصد گوسفندان ایران از این نژاد دلالت بر قدمت گوسفند بلوچی دارد. این نژاد در کلیه شهرستان های استان سیستان و بلوچستان و قسمت عمده جنوب خراسان پراکنده است. همچنین در استان های خراسان، کرمان و قسمتی از یزد و اصفهان نیز پرورش داده می شود. در حدود ۲ میلیون راس گوسفند بلوچی در کشور موجود می باشد.

خصوصیات ظاهری

گوسفند بلوچی دارای استخوان بندی قوی، بدن قوی و استعداد کافی برای راه پیمایی بوده و سرعت صعود آن در مناطق کوهستانی به خاطر سبک بودن وزن و کوچک بودن نسبی دنبه قابل ملاحظه است. این نژاد دارای سری کوچک (در مقایسه با بدن حیوان) همراه با لکه های اختصاصی این نژاد می باشد. نیم رخ صاف، بینی باریک، بدون انحنا و چین خورده، حدقه چشم کم و بیش برجسته و پوزه باریک است. گوش گوسفند نژاد بلوچی پهن و افتاده و به طور متوسط دارای ۱۹ سانتی متر طول و ۸ سانتی متر عرض است. گردن کوتاه با رشد متوسط، شانه غیر عضلانی، سینه کم عمق، پشت صاف و رشد عضلات متوسط است. این گوسفند بدون شاخ است و به ندرت می توان آثار شاخ را در قوچ ها مشاهده کرد.

از مشخصه های نژاد بلوچی رنگ و لکه های سیاه در انتهای اعضاء و پوزه حیوان است. در بین این نزاد انواعی یافت می شود که می توان از آنها به شرح زیر نام برد.

کفتر گوش : این تیپ دارای لکه های اختصاصی گوسفند بلوچی است و علاوه بر آن لکه های سیاهی بر روی گوش ها دارد.

سیاه گوش : در این تیپ، گوش ها یکدست سیاه بوده و سیاهی پوزه از حد عادی بیشتر است.

گل دنبه : این تیپ دارای لکه سیاه بر روی دنبه است.

کبوتر سوز : تیپ کبوتر سوز به گوسفندانی از نژاد بلوچی اطلاق می شود که لکه های اختصاصی در آن ها به حداقل رسیده باشد. این گروه دارای جثه کوچک و جمع و جور تر از نژاد بلوچی معمولی است و از نظر ظرافت و مجعد بودن پشم در قسمت پشت کم و بیش بر نژاد بلوچی برتری دارد.

صفت قوچ میش
وزن (کیلوگرم) ۴۵ تا ۵۰ ۴۰ تا ۴۵
ارتفاع (سانتی متر) ۶۰تا ۷۰ ۶۰ تا ۶۵

خصوصیات تولیدی

به علت رشد سریع پشم در این نژاد معمولا پشم چینی در دو نوبت انجام می گیرد. پشم گوسفندان بلوچی رنگ کاملا سفیدی دارد به خاطر کیفیت خاص آن مورد توجه است. اولین پشم چینی بره ها در سن ۵ تا ۶ ماهگی انجام می گیرد. مقدار پشم تولیدی بره ها ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم است.

instagram animalha instagram animalha telegram animalha

مجوزها

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی